A Rosetta Stone for Viktor Orbán: Albanian

On March 15, 2016, Hungarian Prime Minister Viktor Orbán gave an major speech on Hungary’s National Day commemorating the country’s independence in 1848.

Below is the Albanian version of excerpts from Mr. Orbán’s speech. Many thanks to Ilia Toli, 2PhD for the translation, and to Vlad Tepes for the subtitling:

The English-language version is here.

These are the languages that volunteers have signed up for so far:

Albanian English Polish *
Catalan † French † Romanian
Croatian † German Spanish *
Czech Greek *
Danish * Italian  

(* = assigned but not yet received; † = received but not yet posted)

If you want to add another one to the list, please send an email to gatesofvienna (at) chromatism (dot) net, and I’ll send you a handy Word doc with the times and English subtitles in tabular format, which will make the job somewhat easier.

Albanian Transcript:

00:05   Fati i hungarezëve është ndërthurur me fatin ekombeve të Europës
00:11   Dhe është rritur aq shumë si pjesë e bashkimit
00:14   qe sot asnje komb i vetem — perfshire popullin hungarez — s’mund te jete i lire nese Europa s’eshte e lire.
00:22   Dhe sot Europa eshte aq e brishte, e dobet dhe shendetlige sa “nje lule qe po hahet nga nje krimb i fshehur.”
00:31   Sot, 168 vjet pas Luftes se madhe te Pavaresise se popujve europjane,
00:38   Europa, shtepia jone e perbashket s’eshte e lire!
00:43   Zonja dhe Zoterinj, Europa s’eshte e lire. Se liria fillon me foljen e se vertetes.
00:51   Sot ne Europe eshte e ndaluar te flasesh te verteten.
00:55   Dhe nese eshte prej mendafshi, nje hundje eshte nje hundje.
01:02   Eshte e ndaluar the thuhet se keta qe po mberrijne s’jane refugjate, por qe Europa eshte e kercenuar nga migracioni.
01:14   Eshte e ndaluar te thuhet se dhjetera milione jane tanime gati te nisen ne drejtimin tone.
01:20   Eshte e ndaluar te thuhet se imigracioni sjell krim dhe terror ne vendet tona.
01:27   Eshte e ndaluar te thuhet se masat qe po vijne prej qyteterimeve te tjera
01:33   rrezikojne stilin tone te jetes, kulturen tone, adetet tona dhe traditat tona kristiane.
01:40   Eshte e ndaluar te thuhet se ata qe mberriten me heret kane
01:45   kane tashme ndertuar boten e tyre te re te veten, per vetvete.
01:51   me ligjet dhe idealet e veta, qe po gris strukturen mijevjecare te Europes.
02:00   Eshte e ndaluar te thuhet se kjo s’eshte nje zinxhir ngjarjesh rastesor i paqellimte,
02:07   por nje operacion i paraplanifikuar dhe i orkestruar; nje mase njreezish drejtuar drejt nesh.
02:15   Eshte e ndaluar te thuash qe ne Bruksel po sajojne skema
02:19   per te transportuar te huaj ketu sa me shpejt te jete e mundur, dhe t’i sistemojne midis nesh.
02:26   Eshte e ndaluar te thuhet se qellimi i ketyre njerezve te sistemuar ketu
02:30   eshte te riformatojne panoramen kulturore dhe fetare te Europes, dhe te riprojektojne themelet e saj etnike.
02:39   — duke eliminuar keshtu pengesen e fundit te internacionalizmit: shtetet kombetare.
02:46   Eshte e ndaluar te thuhet se Brukseli tanime tinezisht po shqyen shume
02:51   e me shume copa te pavaresise kombetare,
02:55   dhe qe ne Bruksel shume veta tani po bejne plane per Shtetet e Bashkuara te Europes —
03:01   gje per te cilen atyre askush s’u ka dhene leje.
03:11   Zonja dhe Zoterinj,
03:14   Armiqte e sotem te lirise jane prere prej nje basme krejt tjeter sesa sundimtaret
03:19   mbreterore dhe perandorake te koheve te vjetra, ose sesa ata qe drejtonin sistemin sovjetik;
03:23   keta perdorin nje bashkesi tjeter mjetesh te na detyrojne ne nenshtrim.
03:27   Sot s’na burgosin, s’na transportojne ne kampe perqendrimi,
03:32   dhe s’dergojne tanket te pushtojne vendet besnike te lirise.
03:39   Sot bombardimet e artilerise se medias nderkombetare, denimet, kercenimet, shantazhet mjaftojne
03:46   — ose me mire, mjaftuan deri tani.
03:51   Popujt e Europes ngadale po zgjohen, po mblidhen,
03:56   dhe do fitojne terren shpejt.
03:59   Traret e Europes qe qendrojne ne shtypjen e se vertetes po kercasin dhe po plasin.
04:07   Popujt e Europes ndoshta kane me ne fund kuptuar se e ardhmja e tyre eshte ne rrezik:
04:14   Tani jo vetem jane ne rrezik lulezimi i tyre, jetet e tyre te lumtura, punet e tyre,
04:20   por dhe vete siguria dhe rendi paqesor i jeteve tona jane gjithashtu te kercenuara.
04:25   Me ne fund popujt e Europes, qe po dremitnin ne bollek dhe lulezim e kane kuptuar
04:31   qe parimet e jetes ne te cilat Europa eshte ndertuar jane ne rrezik vdekjeprures.
04:37   Europa eshte komuniteti i kombeve kristiane, te lira, the te pavaruara; te barazise mes grave dhe burrave;
04:47   te konkurrences se drejte dhe solidaritetit; te krenarise dhe thjeshtesise; te drejtesise dhe meshires.
04:57   Kesaj radhe rreziku s’po na sulmon me luftera dhe fatkeqesi natyrore,
05:08   duke na terhequr menjehere qilimin nga kembet.
05:14   Migracioni masiv eshte nje curril i avashet uji qe me kembengulje po gerryen brigjet tona.
05:21   Po maskohet si ceshtje humanitare, por natyra e tij e vertete eshte pushtim territori.
05:28   Dhe c’eshte fitim territori per ata, eshte humbje territori per ne.
05:33   Turma te fiksuara mbrojtesish te te drejtave njerezore ndjejne stimulin e shastisur te na qortojne
05:41   dhe te na akuzojne
05:44   Gjoja se jemi ksenofobe reaksionare,
05:48   por e verteta eshte qe historia e kombit tone eshte gjithashtu histori e perfshirjes.
05:54   dhe histori e kryqezimit te kulturave.
05:59   Ata qe erdhen ketu si anetare te rinj te familjes, si aleate,
06:03   or si refugjate ne frike per jeten e tyre
06:07   u lejuan te vijne dhe te ndertojne shtepi te reja per vete.
06:13   Por ata qe erdhen ketu me qellimin qe te ndryshojne vendin tone,
06:18   te gdhendin kombin tone ne imazhin e tyre, ata qe erdhen me dhune dhe kunder deshires sone,
06:25   — kane gjithmone hasur rezistence.
06:35   Zonja dhe Zoterinj,
06:38   Ne fillim ata flasin vetem per pak qindra, nje mije ose dy mije njerez te zhvendosur.
06:45   Por as edhe nje drejtues europian i pergjegjshem do guxonte te betohej nen betim
06:50   qe kjo pak mije s’do behet perfundimisht dhjetera ose qindra mijera.
06:57   Nese duam te ndalojme kete migracion masiv, duhet te frenojme Brukselin.
07:04   Rreziku kryesor i se ardhmes se Europes s’vjen prej atyre qe duan te vijne ketu,
07:11   por prej internacionalizmi fanatik i Brukselit.
07:14   Nuk duhet t’ia lejojme Brukseli te vere veten mbi ligjin.
07:21   S’d’ia lejojme te detyroje mbi ne frutin e hidhur te politikes se imigrimit kozmopolitan.
07:31   S’do importojme ne Hungari krimin, terrorizmin, homofobine dhe djegjen antisemite te sinagogave.
07:40   S’do kete lagje qyteti pertej dores se ligjit, s’do kete trazira masive,
07:46   Jo rebelime imigrantesh ketu, dhe s’do kete banda qe gjuajne grate dhe vajzat tona.
07:56   S’do lejojme te tjeret te na thone ke do leme ne shtepine dhe vendin tone, me ke do jetojme ne fqinjesi,
08:07   and me ke da ndajme vendin tone.
08:10   E dime si vene keto gjera. Ne fillim i lejojme te na tregojne ke ne duhet te marrim brenda,
08:18   pastaj na forcojne t’u sherbejme te huajve ne vendin tone.
08:24   Ne fund do na thone te mbledhim plackat dhe te ikim nga toka jone.
08:30   Prandaj hedhim poshte kete skeme risistemimi me force, dhe s’do durojme as shantazh, as kercenim.
08:47   Erdhi koha te tingellojme kambanen e lajmerimit. Erdhi koha per kundershtim dhe rezistence.
08:56   Erdhi koha te mbledhim aleate. Erdhi koha te ngreme flamurin e kombeve krenare.
09:05   Erdhi koha te ndalojme shkaterrimin e Europes, dhe te shpetojme te ardhmen e Europes.
09:12   Per kete, pa dallim partiak, bejme thirrje ne cdo qytetar hungarez te bashkohet,
09:21   dhe bejme thirrje ne cdo komb europian te bashkohet.
09:25   Drejtuesit dhe qytetaret e Europes s’munden me te jetojne ne dy bote te ndara.
09:32   Duhet te kthejme bashkimin e Europes. Ne popujt e Europes
09:36   S’mund te jemi vecan te lire nese s’jemi te lire bashke.
09:43   Nese bashkojme forcat, d’ia dalim; nese terheqim ne drejtime te ndryshme, do deshtojme.
09:49   Bashke jemi fuqia, te ndare jemi dobesia. O bashke, o hic fare — sot ky eshte ligji.
09:58   Hungareze,
10:02   Me 1848 ishte shkruar ne librin e fatit qe asgje s’mund te behej kunder perandorise Habsburge.
10:14   Po t’i dorezoheshim atij perfundimi, fati yne do ishte vulosur,
10:19   dhe deti gjerman do kishte perpire hungarezet.
10:24   Me 1956 ishte shkruar ne librin e fatit qe duhet te ngelnim nje vend i pushtuar dhe i sovietizuar,
10:34   derisa patriotizmi te shuhej ne hungarezin e fundit.
10:39   Po t’i dorezoheshim atij perfundimi, fati yne do ishte vulosur,
10:45   dhe deti sovjetik do kishte perpire hungarezet.
10:49   Sot eshte shkruar ne librin e fatit qe forca boterore te fshehura, pa fytyre
10:55   do eliminojne gjithshka qe eshte unike,
10:59   autonome, antike dhe kombetare.
11:03   D’i perziejne kukturat, fete, popujt, derisa Europa jone poliedrike
11:08   dhe krenare perfundimisht do behet anemike dhe e dobet.
11:16   Dhe nese i dorezohemi ketij perfundimi, fati yne do vuloset,
11:21   dhe do perpihemi ne barkun gjigand te Shteteve te Bashkuara te Europes.
11:28   Detyra qe pret popullin hungarez, kombet e Europes Qendrore
11:36   dhe kombet e tjera europjane qe s’i kane humbur akoma te gjitha mendte
11:41   eshte te mposhte, rishkruaje dhe transformoje fatin qe na kane shkruar.
11:47   Ne hungarezet dhe polaket dime si ta bejme kete. Ne jemi mesuar qe
11:52   rrezikun mund ta shikosh ne sy vetem nese je trim.
11:59   Duhet pra te nxjerrim prej baltrave te harreses virtutin e kurajos.
12:07   Para se gjithash duhet te veme celik ne shtyllat tona kurrizore,
12:12   dhe duhet te pergjigjemi qarte, me nje ze te larte qe degjohet gjere e gjate,
12:19   pyetja kryesore, e vetmja me e rendesishme qe percakton fatin tone:
12:25   Pyetja mbi te cilen e ardhmja e Europes qendron ose shembet eshte kjo:
12:29   “Do jemi skllever apo do jemi te lire — Kjo eshte pyetja, pergjigjuni!”
12:34   Para Hungari, para hungareze!